Previous product
MMT-C3260 Tilt & Swivel TV Bracket for 38"-70" £59.99
Back to products
Next product
MMT-103S Tilt & Swivel TV Bracket for 13"-29" screens £19.99
Click to enlarge
MMT-610B-400 Tilt and Swivel TV Bracket for 38″-70″
No reviews
  • Supports TV’s From 37″ To 70″
  • Maximum Load Capacity: 60kg
  • Max VESA 600mm X 400mm
  • Full Motion Bracket
15 in stock
— OR —
tv-brackets
Compare
Add to wishlist
  • Description
  • Additional information
  • Shipping & Delivery
Description
Single strong arm pull out design
The strong single arm of the MMT-610B-400 can be extended up to a distance of 615mm away from the wall, allowing for great viewing angle flexibility as well as granting access to your screens connections.
Maximum viewing flexibility for your screen
Universal VESA mounting
Universal VESA fitting patterns enables this bracket to fit 99% of screens on the market. It will hold max VESA sizing of 600mm x 400mm,  400mm x 400mm, 400mm x 300mm, 300mm x 300mm, 300mm x 200mm with 200 x 200mm hole patterns also compatible.
null
+5 / -15 Degrees Tilt
Swivels fully through 180 degrees
Additional information
Recommended TV Size
29-55" TV Screens
Bracket Type
Tilt & Swing
Max TV Weight
60kg
Minimum Distance From Wall
69mm
Maximum Distance From Wall
615mm
Tilt Angle
15/-15º
Warranty
15 Years
VESA Compatibility
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 400, VESA 600
Shipping & Delivery
Free Next Day UK delivery
Same day despatch
Customer Reviews
No reviews yet
Write a review
0%
0%
0%
0%
0%
Categories: 27"-32" TV Brackets, 33"-40" TV Brackets, 41"-70" TV Brackets, Tilt & Swivel TV Brackets
Share
Related products
Compare
Close
MMT-515B200 Tilt & Swivel TV Bracket for 15″-37″ screens
No reviews
Recommended TV Size
17"-37" TV Screens
Bracket Type
Tilt & Swing
Max TV Weight
30kg
Minimum Distance From Wall
48mm
Maximum Distance From Wall
512mm
Tilt Angle
/-15º
Warranty
15 Years
VESA Compatibility
VESA 75, VESA 100, VESA 200 x 100, VESA 200 x 200
Add to wishlist
Add to basket
Quick view
Sold out
Close
MMT-BT-DD64 Tilt & Swivel TV Bracket for 38″-70″ screens
38"-70" TV Screens
69kg
67mm
498mm
/-10º
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400, VESA 600
Read more
Quick view
Sold out
MMT-515S-400 Tilt & Swivel TV Bracket for 29″-55″ screens
30kg
45mm
515mm
/-15º
VESA 200 x 100, VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400
Read more
MMT-EF5030 Fixed TV Wall Bracket for 37″-70″ Screens
38"-70" TV Screens
Slim
45kg
26mm
MMT-650W Tilt and Swivel TV Bracket for 29″-55″
40mm
650mm
0/-15º
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 400
Add to basket
MMT-F1732 Slim TV Wall Bracket for 29″-55″ Screens
Slim
30mm
60kg
VESA 75, VESA 100, VESA 200 x 100, VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400
MMT-LCD-CC2242 Tilt & Swivel TV Bracket for 29″-55″ Screens
80kg
85mm
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400
MMT-C3260 Tilt & Swivel TV Bracket for 38″-70″
38"-70" TV Screens
69kg
67mm
498mm
/-10º
Shop
  • Slim Brackets
  • Tilt Brackets
  • Tilt & Swivel Brackets
Useful links
  • Terms & Conditions
  • Privacy Policy
CUSTOMER SERVICE
  • Contact Us
  • FAQs
  • Deliveries
  • Returns & Refunds
2022 TV Bracket Man is owned & operated by MMT Furniture Designs LTD.
  • Menu
  • Categories
  • Brackets for 41″-70″ TV
  • Brackets for 33″-40″ TV
  • Slim TV Brackets
  • Tilting TV Brackets
  • Tilt & Swivel TV Brackets
  • Slim Brackets
  • Tilting TV Brackets
  • Tilt & Swivel TV Brackets
  • 10″-26″ TV Brackets
  • 27″-32″ TV Brackets
  • SPECIAL OFFERS
  • Wishlist
  • Login / Register
Shopping cart
Sign in
Lost your password?
No account yet?
Create an Account
15 in stock