Previous product
MMT-C3260 Tilt & Swivel TV Bracket for 38"-70" £59.99
Back to products
Next product
MMT-103S Tilt & Swivel TV Bracket for 13"-29" screens £19.99
Click to enlarge
MMT-610B-200 Tilt and Swivel TV Bracket for 24″-50″
No reviews
  • Supports TV’s From 24″ To 50″
  • Maximum Load Capacity: 35kg
  • Max VESA 200mm X 200mm
  • Full Motion Bracket
13 in stock
— OR —
tv-brackets
Compare
Add to wishlist
  • Description
  • Additional information
  • Shipping & Delivery
Description
Single strong arm pull out design
The strong single arm of the MMT-610B-200 can be extended up to a distance of 610mm away from the wall, allowing for great viewing angle flexibility as well as granting access to your screens connections.
Maximum viewing flexibility for your screen
Universal VESA mounting
Universal VESA fitting patterns enables this bracket to fit variation of screens on the market. It will hold max VESA sizing of 200 x 200mm with 200mm x 100mm, 100mm x 100mm, 100mm x 75mm and 75mm x 75mm hole patterns also compatible.
null
+15° / -15° of tilt
+90° / -90° Swivel action
Additional information
Recommended TV Size
29-55" TV Screens
Bracket Type
Tilt & Swing
Max TV Weight
35kg
Minimum Distance From Wall
56mm
Maximum Distance From Wall
610mm
Tilt Angle
15/-15º
Warranty
15 Years
VESA Compatibility
VESA 75, VESA 100, VESA 200 x 100, VESA 200 x 200
Shipping & Delivery
Free Next Day UK delivery
Same day despatch
Customer Reviews
No reviews yet
Write a review
0%
0%
0%
0%
0%
Categories: 27"-32" TV Brackets, 33"-40" TV Brackets, Tilt & Swivel TV Brackets
Share
Related products
Sold out
Compare
Close
MMT-BT-DD64 Tilt & Swivel TV Bracket for 38″-70″ screens
No reviews
Recommended TV Size
38"-70" TV Screens
Bracket Type
Tilt & Swing
Max TV Weight
69kg
Minimum Distance From Wall
67mm
Maximum Distance From Wall
498mm
Tilt Angle
/-10º
Warranty
15 Years
VESA Compatibility
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400, VESA 600
Add to wishlist
Read more
Quick view
Sold out
Close
MMT-89B-660 Tilt and Swivel TV Bracket for 32″-70″ Screens
29-55" TV Screens, 38"-70" TV Screens
60kg
85mm
Read more
Quick view
MMT-650W Tilt and Swivel TV Bracket for 29″-55″
30kg
40mm
650mm
0/-15º
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 400
Add to basket
MMT-LCD-CC2242 Tilt & Swivel TV Bracket for 29″-55″ Screens
80kg
85mm
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400
MMT-EF4030 Fixed TV Wall Bracket for 29″-55″ Screens
Slim
35kg
26mm
VESA 100, VESA 200 x 100, VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200, VESA 400 x 400
Add to basket
MMT-85B Tilt and Swivel TV Bracket for 26″-55″ Screens
80kg
85mm
VESA 200 x 200, VESA 300, VESA 400 x 200
MMT-LCD 131 – Tilt and Swivel TV Bracket for 17″-29″
17"-37" TV Screens
56mm
405mm
8/-8º
MMT-101S Tilt and Swivel TV Bracket for 17″-29″
1 review
56mm
610mm
Shop
  • Slim Brackets
  • Tilt Brackets
  • Tilt & Swivel Brackets
Useful links
  • Terms & Conditions
  • Privacy Policy
CUSTOMER SERVICE
  • Contact Us
  • FAQs
  • Deliveries
  • Returns & Refunds
2022 TV Bracket Man is owned & operated by MMT Furniture Designs LTD.
  • Menu
  • Categories
  • Brackets for 41″-70″ TV
  • Brackets for 33″-40″ TV
  • Slim TV Brackets
  • Tilting TV Brackets
  • Tilt & Swivel TV Brackets
  • Slim Brackets
  • Tilting TV Brackets
  • Tilt & Swivel TV Brackets
  • 10″-26″ TV Brackets
  • 27″-32″ TV Brackets
  • SPECIAL OFFERS
  • Wishlist
  • Login / Register
Shopping cart
Sign in
Lost your password?
No account yet?
Create an Account
13 in stock